suomeksi in english
sök webbkarta materialbanken kontakta oss
 

< Aktuellt - 16.01.2012

Blodtjänst och Baxter inleder samarbete inom förädling av plasma

Finlands Röda Kors Blodtjänst och läkemedelsföretaget Baxter har ingått avtal om förädling av plasma. En del av plasman som insamlas i Finland kommer att transporteras till Baxters produktionsanläggningar för tillverkning av plasmaläkemedel. Avtalet är treårigt och har trätt i kraft i början av år 2012.

Plasmaläkemedel räddar liv och behovet ökar hela tiden såväl i Finland som i andra länder. Samarbetet mellan Blodtjänst och Baxter garanterar att den finländska plasman utnyttjas effektivt för vården av patienter, t.ex. vid antikroppsbrist och för behandling av blödarsjuka, stora blödningar och neurologiska sjukdomar.

Plasma separeras från helblod som blodgivarna upplåter. De egentliga blodprodukterna, d.v.s. produkterna som innehåller röda blodkroppar och blodplättar, tillverkas och används helt och hållet i Finland. Plasma kan däremot inte förädlas i Finland. Genom samarbete med Baxter och andra parter inom plasmatillverkning garanterar Blodtjänst att plasman som insamlats i Finland utnyttjas effektivt och i sin helhet för behandling av patienter.

– Vi behöver tillförlitliga och högklassiga samarbetsparter. Baxter är en välkänd och trygg samarbetspart som vi har samarbetat med tidigare, berättar Blodtjänsts medicinska direktör Tom Krusius.

Baxter är ett läkemedelsföretag specialiserat på förädlig av plasma och hör till världstoppen inom utveckling och tillverkning av plasmaläkemedel. I samarbete med blodtjänstinrättningar i många länder ansvarar Baxter för plasmaläkemedlens höga kvalitet och säkerhet.

Enligt avtalet som nu ingåtts säljer Blodtjänst s.k. 24 h-plasma till Baxter. 24 h-plasma är plasma som ska frysas ner för förädling och detta ska ske inom ett dygn efter insamlingen. Avsikten är att årligen leverera cirka 65 000 kg plasma till Baxter. Detta utgör cirka 85 procent av all plasma som finns tillgänglig i Finland. Plasman skickas till Baxters produktionsanläggning i Österrike för förädling.

I Finland verkar flera internationella plasmaläkemedelstillverkare som erbjuder sjukhusen plasmaläkemedel för behandling av patienter. Också Baxters produkter finns tillgängliga i Finland. Under år 2012 kommer Baxter att utvidga sitt plasmaläkemedelssortiment i Finland.



© Veripalvelu 2012 Juridisk information

Blodgivning och öppetider?
>> Blodtjänstbyråer och mobila blodtjänsten

När kan du ge blod?
>> Räkna ut när du nästa gång kan ge blod

Elektronisk tidsbeställning
>> Beställ tid till blodgivning

Blodtjänst 2010
>> Årsberättelse